Welcome Emails – automatyzacja, którą powinien posiadać każdy ecommerce

Wykorzystując kampanie welcome e-mails pozwalamy użytkownikowi zapoznać się z naszymi usługami/produktami. Ich zaufanie przyczynia się do zwiększenia konwersji w witrynie podczas kolejnych odwiedzin. Jak działać i jak przełoży się to na wynik?

Welcome e-mail są często niedocenianą formą komunikacji z subskrybentami. Jednak to właśnie dzięki nim skuteczność kampanii e-mail marketingowych staje się większa. Ich głównym celem jest przedstawienie subskrybentowi naszej firmy, usługi czy produktu. Jest to właściwy moment na zbudowanie odpowiedniej relacji z odbiorcami naszych komunikatów.

Zacznijmy zatem od tego czym są kampanie welcome e-mail. To pojedyncze wiadomości lub cała seria, wysyłana po zarejestrowaniu użytkownika w serwisie internetowym. Najczęściej pierwsza wiadomość wysyłana jest natychmiast po dokonaniu rejestracji. Dzięki temu e-mail powitalny jest narzędziem, które pozwala utrzymać kontakt z użytkownikiem, który nie zdecydował się na zakup.

W przypadku welcome e-mails, tak jak w życiu, mamy tylko jedną szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. To od pierwszego komunikatu zależy, czy użytkownik będzie miał chęć otwierać kolejne e-maile, których będziemy nadawcą.

Statystycznie, kampanie welcome e-mail są dużo skuteczniejsze od e-maili promocyjnych. Wskaźniki rezultatu potrafią być nawet ponad 300% wyższe.

Co zawierają kampanie welcome emails?

Kampanie welcome e-mails powinny się składać z kilku e-maili. Najlepszą praktyką jest stworzenie cyklu 3 – 5 kreacji, których zadaniem będzie wprowadzenie użytkownika w świat produktów i usług danej marki. To, co powinny zawierać tego typu kampanie podyktowane jest w pewien sposób przez budowę strony internetowej. Dodatkowym wyznacznikiem są wykorzystywane kanały social media oraz rodzaj zbieranych danych o subskrybentach.

Dzięki temu można dokładnie dostosować komunikaty kierowane do wszystkich użytkowników. Przykładowo, pierwsza wiadomość powinna zawierać podziękowanie za dokonanie subskrypcji, gdzie witamy się z użytkownikiem i jednocześnie zapraszamy do kolejnych wiadomości. Warto pamiętać, że dobrą praktyką jest także poinformowanie użytkownika ilu wiadomości powitalnych może się spodziewać. Poniżej znajduje się przykładowy schemat wysyłki cyklu welcome e-mails.

Zaufanie do marki

Wykorzystując kampanie welcome e-mails pozwalamy użytkownikowi zaznajomić się z naszymi usługami i produktami. Zaufanie subskrybentów przyczynia się do zwiększenia konwersji w witrynie podczas kolejnych odwiedzin. Statystyki pokazują, że seria welcome e-mails generuje o 13% większy wskaźnik konwersji, niż wysyłanie tylko jednego welcome e-maila.

Podsumowanie

Testuj, które informacje będą przydatne dla Twoich odbiorców – eliminuj nisko efektywne treści, zastępując je innymi. Możesz także różnicować komunikację w zależności od danych, które już posiadasz o użytkownikach np. płeć, sposób zapisu do bazy, dokonanie zakupu przy rejestracji. Przetestuj, czy zamiast najprostszego rabatowania lepiej nie zadziałają informacje edukujące, informujące o sposobach płatności, innych metodach składania zamówień, czasu i sposobów wysyłki, informacji na temat zwrotów i reklamacji, zbliżających się wydarzeniach, przygotowaniu do zakupów świątecznych.


O Autorze:

EmailHeroes™ to agencja e-mail marketingowa, w której tworzymy dedykowane strategie e-mail. Dbamy o dobre relacje z Twoimi subskrybentami oraz zapewniamy najwyższe wskaźniki rezultatu.

image

Komentarze

Debug turned on!

0.1 select * from `eventjuicer_hosts` where `eventjuicer_hosts`.`host` = ? limit 1
0.08 select * from `bob_event_groups` where `bob_event_groups`.`id` = ? and `bob_event_groups`.`id` is not null limit 1
0.05 select * from `bob_organizers` where `bob_organizers`.`id` = ? limit 1
0.07 select * from `eventjuicer_settings` where `eventjuicer_settings`.`settingable_id` = ? and `eventjuicer_settings`.`settingable_id` is not null and `eventjuicer_settings`.`settingable_type` = ?
0.06 select * from `eventjuicer_settings` where `eventjuicer_settings`.`settingable_id` = ? and `eventjuicer_settings`.`settingable_id` is not null and `eventjuicer_settings`.`settingable_type` = ?
0.06 select * from `eventjuicer_texts` where `eventjuicer_texts`.`textable_id` = ? and `eventjuicer_texts`.`textable_id` is not null and `eventjuicer_texts`.`textable_type` = ?
0.05 select * from `eventjuicer_texts` where `eventjuicer_texts`.`textable_id` = ? and `eventjuicer_texts`.`textable_id` is not null and `eventjuicer_texts`.`textable_type` = ?
0.07 select * from `eventjuicer_pages` where `eventjuicer_pages`.`pageable_id` = ? and `eventjuicer_pages`.`pageable_id` is not null and `eventjuicer_pages`.`pageable_type` = ?
0.09 select * from `eventjuicer_pages` where `eventjuicer_pages`.`pageable_id` = ? and `eventjuicer_pages`.`pageable_id` is not null and `eventjuicer_pages`.`pageable_type` = ?
0.08 select * from `editorapp_posts` where `editorapp_posts`.`id` = ? limit 1
0.12 select * from `editorapp_post_meta` where `editorapp_post_meta`.`post_id` in (?)
0.06 select * from `eventjuicer_users` where `eventjuicer_users`.`id` in (?)
0.08 select * from `editorapp_posts` where `group_id` = ? and `is_published` = ? order by `published_at` desc limit 10 offset 0
0.11 select * from `editorapp_post_meta` where `editorapp_post_meta`.`post_id` in (?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?)
0.05 select * from `eventjuicer_users` where `eventjuicer_users`.`id` in (?)
0.13 select `bob_tags`.*, `editorapp_post_tag`.`xref_id` as `pivot_xref_id`, `editorapp_post_tag`.`tag_id` as `pivot_tag_id`, `editorapp_post_tag`.`group_id` as `pivot_group_id`, `editorapp_post_tag`.`organizer_id` as `pivot_organizer_id`, `editorapp_post_tag`.`published_at` as `pivot_published_at`, `editorapp_post_tag`.`is_published` as `pivot_is_published` from `bob_tags` inner join `editorapp_post_tag` on `bob_tags`.`id` = `editorapp_post_tag`.`tag_id` where `editorapp_post_tag`.`xref_id` = ?
1.26