Przypisywanie transakcji a pomiary cross-device

Wdrożenie pomiarów cross-device ma zasadnicze znaczenie dla sprzedawców. Nie tylko przyczynia się do ustalenia prawidłowych wartości sprzedaży, ale przede wszystkim pomaga w dostosowaniu odpowiednich budżetów do najbardziej rentownych kanałów.

1. Efektywność w wydatkach i wyższe zyski

W Polsce, w przypadku 42% wszystkich zakupów mobile i 37% zakupów z poziomu desktopu, w ścieżce zakupowej wykorzystano przynajmniej jedno dodatkowe urządzenie. 25% klientów cross-device w Polsce przeglądało produkty na smartfonie, niezależnie od urządzenia, na którym sfinalizowano zakupy.

Wielu sprzedawców nie myśli jeszcze o pomiarze cross device. Na podstawie raportu Criteo: liczby pokazują jednak, że ma on kluczowe znaczenie. 37% wszystkich cyfrowych transakcji w branży retail w Polsce wykonywanych jest za pomocą dwóch lub więcej urządzeń. Nie jest to mały procent. Pomiar cross-device to nie tylko lepszy wgląd w ścieżkę zakupową klienta, ale przede wszystkim lepsze lokowanie budżetu marketingowego. Oznacza to, że przy takim samym budżecie można więcej osiągnąć, a także odnotować wyższe wyniki finansowe dzięki efektywnemu wykorzystaniu środków i bazowaniu na złożonych spostrzeżeniach.

2. Jaką siłę ma mobile w e-commerce?

Udział urządzeń mobilnych w handlu eCommerce w Polsce wynosi 17%. 75% transakcji mobile w Polsce zostało sfinalizowanych na smartfonach, a 25% na tabletach. Biorąc te wyniki pod uwagę, to w skali globalnej: sprzedawcy z branży fashion i dóbr luksusowych utrzymują największy udział w transakcjach mobilnych, na poziomie 41%. Sprzedawcy towarów sportowych uplasowali się na drugim miejscu – odnotowując równocześnie najwyższy, 30-procentowy wzrost zakupów z poziomu urządzeń mobilnych.

Do jakiego wniosku to prowadzi? Mobile już teraz jest dominującą siłą w e-Commerce. Jest to szczególnie widoczne w dużym udziale transakcji cross-device w Polsce. Ścieżki zakupowe wielu klientów rozpoczynają się właśnie na urządzeniach mobilnych: za ich pośrednictwem użytkownicy oglądają produkty zanim sfinalizują transakcję na desktopie. Ale nie potrwa to długo.

Tylko 17% wszystkich transakcji w Polsce wykonywanych jest na smartfonach i tabletach, a powodem jest niskie zaufanie do zakupów i płatności mobilnych.

Podobną sytuację obserwowano 2-3 lata temu w Niemczech, kiedy to  smartfony służyły głównie do przeglądania produktów, a nie kupowania. Odkąd zakupy przy użyciu smartfonów stały się wygodniejsze dla użytkowników, zaufanie do m-Commerce wzrosło i dziś 4 na 10 transakcji wykonywanych w Niemczech jest finalizowanych z poziomu smartfona.

Oczekuję podobnych zmian w Polsce, ale nie jestem pewien czy również potrwają aż trzy lata.

Dlatego też sprzedawcy już teraz muszą przygotować się na mobile i zacząć oferować swoim użytkowników wysokiej jakości mobilne doświadczenie zakupowe.


O Autorze:

Nowy numer październik/listopad! Współpraca z topowymi ekspertami, wysokiej jakości poradniki, inspirujące historie najlepszych sklepów w branży - dawka wiedzy, która zaspokoi oczekiwania zarówno zaczynających swój e-biznes, jak i ekspertów.

Pobierz BEZPŁATNIE wszystkie wydania

Współpraca przy kolejnym numerze? Pisz na [email protected]


Criteo (NASDAQ: CRTO) dostarcza spersonalizowane kampanie efektywnościowe na dużą skalę. Mierząc sprzedaże post-click, czyni wskaźnik ROI transparentnym i łatwym do zmierzenia. Criteo zatrudnia ponad 2 500 pracowników w ponad 30 biurach w obu Amerykach, Europie i Azji, obsługując ponad 14 000 reklamodawców z całego świata. Criteo zbudowało także bezpośrednie relacje z tysiącami wydawców na całym świecie.

image

Komentarze