Jak zwiększyć wskaźniki Open Rate i CTR podczas wysyłek do subskrybentów?

Pierwszym elementem, na który podczas skanowania swojej skrzynki odbiorczej zwróci uwagę użytkownik jest Twoja nazwa nadawcy. Co zrobić, aby już na tym etapie wzbudzić zainteresowanie użytkowników? Porady od EmailHeroes:

Prowadzenie efektywnych kampanii e-mail do baz własnych wymaga nie tylko zaangażowania, lecz także odwagi. Odnoszenie sukcesów w tym temacie zawdzięczane jest zarówno odpowiednim technologiom, które dbają o dostarczalność kampanii e-mail - jak i licznym testom, które pozwalają dobrać odpowiedni komunikat i styl właściwy danej bazie subskrybentów.

1. Wysyłaj wiadomości do odpowiednich osób

Twoi subskrybenci znaleźli się na Twojej liście, dlatego że obiecano im pewnego rodzaju korzyści. Zostali zaproszeni do Twojego newslettera za pomocą poradnika, unikalnych wpisów na blogu czy obietnicą atrakcyjnych ofert wysyłanych wprost na ich maila.

Przy wysyłaniu newslettera pamiętaj, że ten najczęściej wysyłany rodzaj wiadomości marketingowej, to nie jedynie działanie sprzedażowe, ale także sposób na budowanie relacji z odbiorcą.

Poprzez newsletter dostarczasz użytkownikom najświeższych informacji z życia firmy i funkcjonowania całej branży. Dlatego zadbaj o to, aby treść jaką prezentujesz była dopasowana do oczekiwań Twoich odbiorców.

2. Personalizuj wiadomości e-mail wykorzystując email retargeting

Każda wiadomość, którą wysyłasz do subskrybenta powinna być odpowiednio pod niego spersonalizowana. Samo wykorzystanie imienia nie jest już wystarczającym działaniem, a odbiorcy oczekują wiadomości coraz bardziej dopasowanych do ich potrzeb. Dlatego analizując działania użytkownika będziesz w stanie odpowiednio kreować e-maile tak, aby prezentować mu ofertę, którą już raz oglądał czy produkty podobne do tych, które już kupił.

3. Skup się na polu nadawcy

Pierwszym elementem, na który podczas skanowania swojej skrzynki odbiorczej zwróci uwagę użytkownik jest Twoja nazwa nadawcy. Co zrobić, aby już na tym etapie wzbudzić zainteresowanie użytkowników?

  • Pamiętaj o tym, by komunikować się z nimi w stały sposób, wykorzystując tę samą nazwę nadawcy. Pozwoli to budować lojalność u odbiorców i da im pewność, że dana wiadomość pochodzi właśnie od Ciebie (z zaufanego źródła)

  • Unikaj używania adresu no-reply. Wciąż wiele firm stosuje taką formę „komunikacji” z odbiorcami. W świecie, w którym użytkownicy oczekują od firm stałej komunikacji w mediach społecznościowych czy też za pośrednictwem chatu na stronie – nie ma miejsca dla no-reply. Pamiętaj, że użytkownik chce się czuć wyjątkowo i mieć możliwość komunikowania się z firmą w najwygodniejszy dla niego sposób. Dlatego formułkę „Ten email został wygenerowany automatycznie. Proszę na niego nie odpowiadać” schowaj do szuflady, a odbiorcy pozwól na odpowiadanie na każdą Twoją wiadomość

  • Personalizuj swoje pole nadawcy – zamień nazwę swojej firmy na „żywą osobę” z Twojej organizacji. Pomoże Ci to pokonać tak zwaną automatyczną dyskwalifikację, podczas której użytkownicy skanując swoją skrzynkę odbiorczą odrzucają wszystkie wiadomości od firm. Dodatkowo pozwoli to nadać pewien rodzaj personalnej komunikacji jaką prowadzisz z danym użytkownikiem.

4. Nie zapominaj o temacie wiadomości

To kolejny element, który ukazuje się użytkownikowi, do którego wysyłasz e-maila. W tym przypadku kilka podstawowych rad i wskazówek pomoże Ci osiągnąć wyższy wskaźnik Open Rate:

  • Staraj się, aby tematy Twoich e-maili nie przekraczały 50 znaków. Badania ReturnPath wskazują, że krótkie tematy charakteryzują się większym zainteresowaniem i są chętniej czytane przez użytkowników

  • Testuj nowe rozwiązania – często powracającą kwestią jest używanie znaków specjalnych w tematach wiadomości. W tym przypadku badania również wskazują, że pomagają one w podnoszeniu wskaźnika otwieralności e-mail. Pamiętaj jednak o tym, że nie u wszystkich providerów pocztowych mogą one wyświetlać się w poprawny sposób, dlatego warto zawsze przetestować każdą wysyłkę u najpopularniejszych operatorów. Wtedy będziesz w stanie odpowiednio segmentować swoją bazę uwzględniając w jednej grupie znaki specjalne, a w drugiej je ignorując

  • Wyeksponuj benefit, jaki oferujesz użytkownikowi, podkreślenie rabatu czy chociażby darmowej dostawy zawsze przykuje większą uwagę niż tematy z ogólną informacją. Pamiętaj też, jaką siłę ma podkreślenie ograniczonej czasowo lub kończącej się oferty – uzmysłowienie odbiorcy, że czekają już ostatnie sztuki/miejsca/produkty często przynosi pozytywne efekty w wynikach kampanii

Nowy numer październik/listopad! Współpraca z topowymi ekspertami, wysokiej jakości poradniki, inspirujące historie najlepszych sklepów w branży - dawka wiedzy, która zaspokoi oczekiwania zarówno zaczynających swój e-biznes, jak i ekspertów.

Pobierz BEZPŁATNIE wszystkie wydania

Współpraca przy kolejnym numerze? Pisz na [email protected]

5. Przygotuj odpowiedni preheader

Czym jest preheader?

To pierwsze zdanie wiadomości – jest istotnym elementem, który wpływa na otwieralność naszych e-maili, w szczególności na urządzeniach mobilnych.

Przestrzeń preheadera wciąż przez wiele firm nie jest odpowiednio wykorzystana i zazwyczaj stanowi ją zdanie informujące o możliwości otwarcia wiadomości online w oknie przeglądarki. Dużo lepszym rozwiązaniem jest posłużenie się preheaderem do np. rozwinięcia tematu naszej wiadomości czy też do zamieszczenia zwięzłej informacji sugerującej dodanie adresu nadawcy do książki adresowej. Tego typu zabieg zwiększy Twój Open Rate wiadomości nawet o kilkanaście procent!

6. Przycisk akcji ma wpływ na CTR

Podobnie jak w przypadku treści nie przesadź z ich liczbą. Zaleca się umieszczenie tylko jednego przycisku akcji na jeden mailing. Nie spowoduje to rozproszenia uwagi użytkownika, a prosty komunikat pozwoli zachęcić go do dalszej interakcji. To o czym warto pamiętać to fakt, że na urządzeniach mobilnych to palec odgrywa rolę myszki. Dlatego warto pod jego wielkość dopasować wszelkie przyciski, aby użytkownik nie miał problemu z kliknięciem.

7. Wyróżnij się – użyj animowanych gifów i dedykowanych kreacji

Zadbaj o to, aby wysyłane przez Ciebie wiadomości wyróżniały się na tle wszystkich innych. Świetnym sposobem na to jest wykorzystanie w wiadomości różnego rodzaju animacji, które zawsze przynoszą większą interakcję ze strony użytkowników niż statyczne kreacje. Podkreślają to badania ReturnPath wskazujące, że wykorzystanie animacji przynosi 30% wzrost liczby kliknięć oraz ponad 50% więcej konwersji z kampanii.

8. Automatyzuj swoje kampanie

Zaawansowane wykorzystanie marketing automation związane jest z tworzeniem różnego rodzaju ścieżek, które umożliwią automatyzację i indywidualizację obsługi każdego potencjalnego klienta. Pomimo, że jest to automatyczna komunikacja skierowana do wielu osób, możesz zadbać o odpowiednią personalizację tych wiadomości. Analizując dane jesteś w stanie określić konkretne grupy/profile swoich odbiorców. Dzięki temu możesz spersonalizować e-maile tak, aby były one postrzegane przez użytkowników, jako wiadomości skierowane jedynie do nich.

Dobrym przykładem są wszelkie kampanie, w których dzielisz się wiedzą z nowymi odbiorcami. Czy będą to wiadomości zawierające treści z bloga lub serię poradników dotyczących Twojej usługi, zależy tylko od Ciebie.

Odpowiednie wykorzystanie powyższych założeń pozwoli Ci lepiej dopasować wiadomości e-mail do Twoich odbiorców. Dzięki temu będziesz w stanie budować silniejsze relacje ze swoimi subskrybentami i pogłębiać ich lojalność wobec swojej marki. A w rezultacie przywiązanie użytkowników przełoży się na zwiększenie konwersji w Twojej witrynie.


O Autorze:

EmailHeroes™ to agencja e-mail marketingowa, w której tworzymy dedykowane strategie e-mail. Dbamy o dobre relacje z Twoimi subskrybentami oraz zapewniamy najwyższe wskaźniki rezultatu.


MASZ DODATKOWE PYTANIA? Chcesz coś doprecyzować??

Pisz w Disqus pod artykułem lub w komentarzach pod postem na naszych kanałach społecznościowych!


image

Komentarze