Duży sklep na SaaSie? Da się!

Usługi platform SaaS, wpisują się w rewolucję DIFM (ang. Do-It-For-Me, czyli zrób to za mnie). Po kilkunastu latach upowszechniania się software as a service, ten model wchodzi w kolejny etap, na którym liczy się już nie tylko oprogramowanie.

Trend premium w modelach typu SaaS udowadnia, że nadają się one nie tylko dla początkujących i małych. Platformy takie jak Shopify czy Shoper wprowadziły usługę, która konkuruje z dedykowanymi e-sklepami.

Dostawcy oprogramowania dla sklepów internetowych w formie opłacanej w abonamencie usługi (ang. Software as a Service) często muszą walczyć z mitem, że ich rozwiązania dobre są tylko dla początkujących i małych biznesów. Jako argument poświadczający tę opinię podaje się ograniczenia, jakie na e-sklep nakłada platforma – brak możliwości wprowadzania indywidualnych rozwiązań, dostosowywania wybranego oprogramowania do potrzeb konkretnego biznesu. Tymczasem, gdyby rzeczywiście tak było, na obecnie bardzo konkurencyjnym rynku platform ich klienci szybko by się z nimi pożegnali.

Model SaaS zobowiązuje dostawcę oprogramowania do śledzenia trendów w e-handlu, odpowiadania na potrzeby klientów i stawiania na rozwój dużo mocniej niż każdy sklep z osobna. A branża szybko się rozwija, włączają się do niej nowi, duzi gracze, którzy potrzebują bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Shopify, lider światowego e-commerce, w 2014 wprowadził nową usługę dedykowaną dużym i szybko rozwijającym się e-sklepom. Shopify Plus zostało stworzone dla dużych brandów wchodzących do e-handlu lub szukających wygodniejszych rozwiązań oraz dla klientów, którzy korzystali z platformy i dynamicznie się rozwinęli. Przechodząc na wyższą wersję zyskali obsługę sklepu bez limitów i dedykowane wsparcie przez całą dobę. W 2016 r. liczba sklepów korzystających z Shopify Plus wzrosła do 2,5 tys., wśród nich można wymienić:

  • Red Bulla,

  • Wikipedię,

  • Los Angeles Lakers

  • czy Teslę.

Podobny ruch w minionym roku wykonała platforma Shoper. Klienci Shoper Premium mogą liczyć na dostosowanie oprogramowania do własnych potrzeb i kompleksową migrację z innego systemu. Zyskują jednocześnie dostęp do doświadczenia ekspertów, którzy prowadzą całą analizę wdrożenia oraz doradzają najlepsze rozwiązania dla konkretnych potrzeb. Pracują nad szybkim i sprawnym wdrożeniem oraz pozostają do dyspozycji w każdym momencie, gdy klient potrzebuje wsparcia technicznego.

Z Shoper Premium korzysta obecnie m.in. sklep Krugermatz.com. Firma już wcześniej pracowała na oprogramowaniu platformy Shoper, teraz sklep został przeniesiony na usługę premium i zyskał dedykowaną infolinię oraz indywidualną pomoc techniczną.

Zdecydowaliśmy się na model SaaS ponieważ to rozwiązanie wydało nam się najrozsądniejsze, biorąc pod uwagę potrzeby i wymagania naszej firmy. Oprócz stabilnej pracy, daje nam dostęp do stale rozwijanych aplikacji, a przy tym jest modelem dużo bardziej atrakcyjnym cenowo w porównaniu do dostępnych rozwiązań alternatywnych. Jeśli chodzi o wpływ prowadzenia e-sklepu na wyniki sprzedażowe, to porównując przychody z lat 2015-2016 można zauważyć, że zyski pochodzące ze sklepu internetowego wzrosły dwukrotnie. W ciągu tych miesięcy znacznie rozszerzyliśmy ofertę naszej marki, jednak z pewnością na wzrost dochodów miało wpływ przeniesienie sklepu na platformę Shoper. W najbliższych latach będziemy dążyć do dalszego rozwoju, wprowadzając nowe produkty - komentuje Hubert Zadrożny, Kierownik IT Krüger&Matz.

Sklepy korzystające z wersji premium mają do dyspozycji więcej mocy obliczeniowej, dzięki czemu zyskują na wydajności i są w stanie obsłużyć większy ruch. Podczas reklam emitowanych w telewizji, strona sklepu Kruger&Matz odnotowywała dziewięć tysięcy odsłon na minutę (150 na sekundę), działając przy tym bezproblemowo.

Wydajność sklepom klientów premium zapewniamy stosując mechanizm zapisywania całej zawartości stron internetowych sklepu w pamięci RAM. Odwiedzającym strona nie ładuje się od zera ale wczytuje właśnie z pamięci, co trwa znacznie krócej, nawet 10 ms. Dla porównania standardowe generowanie strony trwa 200-300 ms. Dzięki temu sklep jest w stanie wytrzymać bardzo duże i gwałtowne skoki ruchu, np. tysiące odwiedzin jednocześnie podczas reklam w TV lub akcji marketingowych w mediach społecznościowych skoordynowanych na konkretną godzinę – tłumaczy Grzegorz Sadłoń, prowadzący projekt Shoper Premium.

Nowe usługi, które wprowadzają platformy SaaS, wpisują się w rewolucję DIFM (ang. Do-It-For-Me, czyli zrób to za mnie). Po kilkunastu latach upowszechniania się software as a service, ten model wchodzi w kolejny etap, na którym liczy się już nie tylko oprogramowanie. Równolegle z automatyzacją i technologią firmy zaczynają oferować rzetelny know-how i własną pracę. Klient zyskuje w ten sposób kompleksowe wsparcie i może się całkowicie poświęcić rozwijaniu biznesu.


O Autorze:

image

Komentarze

Debug turned on!

0.18 select * from `eventjuicer_hosts` where `eventjuicer_hosts`.`host` = ? limit 1
0.11 select * from `bob_event_groups` where `bob_event_groups`.`id` = ? and `bob_event_groups`.`id` is not null limit 1
0.08 select * from `bob_organizers` where `bob_organizers`.`id` = ? limit 1
0.11 select * from `eventjuicer_settings` where `eventjuicer_settings`.`settingable_id` = ? and `eventjuicer_settings`.`settingable_id` is not null and `eventjuicer_settings`.`settingable_type` = ?
0.1 select * from `eventjuicer_settings` where `eventjuicer_settings`.`settingable_id` = ? and `eventjuicer_settings`.`settingable_id` is not null and `eventjuicer_settings`.`settingable_type` = ?
0.09 select * from `eventjuicer_texts` where `eventjuicer_texts`.`textable_id` = ? and `eventjuicer_texts`.`textable_id` is not null and `eventjuicer_texts`.`textable_type` = ?
0.09 select * from `eventjuicer_texts` where `eventjuicer_texts`.`textable_id` = ? and `eventjuicer_texts`.`textable_id` is not null and `eventjuicer_texts`.`textable_type` = ?
0.1 select * from `eventjuicer_pages` where `eventjuicer_pages`.`pageable_id` = ? and `eventjuicer_pages`.`pageable_id` is not null and `eventjuicer_pages`.`pageable_type` = ?
0.08 select * from `eventjuicer_pages` where `eventjuicer_pages`.`pageable_id` = ? and `eventjuicer_pages`.`pageable_id` is not null and `eventjuicer_pages`.`pageable_type` = ?
0.09 select * from `editorapp_posts` where `editorapp_posts`.`id` = ? limit 1
0.1 select * from `editorapp_post_meta` where `editorapp_post_meta`.`post_id` in (?)
0.08 select * from `eventjuicer_users` where `eventjuicer_users`.`id` in (?)
0.08 select * from `editorapp_posts` where `group_id` = ? and `is_published` = ? order by `published_at` desc limit 10 offset 0
0.1 select * from `editorapp_post_meta` where `editorapp_post_meta`.`post_id` in (?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?)
0.05 select * from `eventjuicer_users` where `eventjuicer_users`.`id` in (?)
0.08 select `bob_tags`.*, `editorapp_post_tag`.`xref_id` as `pivot_xref_id`, `editorapp_post_tag`.`tag_id` as `pivot_tag_id`, `editorapp_post_tag`.`group_id` as `pivot_group_id`, `editorapp_post_tag`.`organizer_id` as `pivot_organizer_id`, `editorapp_post_tag`.`published_at` as `pivot_published_at`, `editorapp_post_tag`.`is_published` as `pivot_is_published` from `bob_tags` inner join `editorapp_post_tag` on `bob_tags`.`id` = `editorapp_post_tag`.`tag_id` where `editorapp_post_tag`.`xref_id` = ?
1.52