Dlaczego o wysyłce do bazy zewnętrznej powinieneś myśleć długo wcześniej?

Czas stanowi zmienną, która będzie mieć zasadniczy wpływ na decyzje zakupowe klientów, dlatego jest to jeden z kluczowych czynników w procesie planowania kampanii mediowej.

Odpowiedni czas emisji przekazu reklamowego to jeden z kluczowych czynników w procesie planowania kampanii mediowej. Obok dobrze opracowanej koncepcji strategiczno-kreatywnej, doboru odpowiednich mediów i właściwego określenia grupy docelowej, to właśnie czas będzie stanowił tą zmienną, która będzie mieć zasadniczy wpływ na decyzje zakupowe klientów.

1.Opracuj Skuteczną strategię

Opracowanie skutecznej strategii rozkładu emisji poszczególnych mediów oraz analiza tego, jak długi powinien być cykl reklamowy lub z jaką częstotliwością powinien się on powtarzać, niewątpliwie zależy od sezonowości sprzedaży w danej branży. Dynamika sprzedaży w poszczególnych dziedzinach biznesu jest bardzo różna i często mocno powiązana z porą roku, konkretnym miesiącem, a nawet różnymi okolicznościami i świętami kalendarzowymi, takimi jak np.:

Walentynki, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Święta Wielkanocne, Majówka, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca, Koniec roku szkolnego, Wakacje, Początek roku szkolnego, Dzień Chłopaka, Halloween, Andrzejki, Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia, Sylwester i Nowy Rok.

Okres wzmożonych działań sprzedażowych stanowi również wydarzenie takie jak Black Friday, kiedy to segment e-commerce ma ogromne pole do popisu w sposobach zaprezentowania nietuzinkowych rozwiązań promocyjnych.

Nie należy oczywiście zapominać o wszelkiego rodzaju konferencjach lub targach branżowych, cyklicznych wydarzeniach kulturalnych czy sportowych, które koncentrują wokół siebie szereg działań mediowych, w tym również e-mail marketingowych.

Wszystkie powyżej wymienione wydarzenia stanowią doskonały grunt do wzmocnienia działań sprzedażowych poprzez dobrze zaplanowaną kampanię mailingową do bazy zewnętrznej.

2. Nie wysyłaj w ostatniej chwili

Niestety coraz częściej można zaobserwować kumulację mailingów na dwa lub jeden dzień przed konkretnym wydarzeniem. Wysyłanie kampanii mailingowej „na ostatnią chwilę” to zabieg, który rzadko przynosi pożądany efekt, zwłaszcza kiedy działania zaplanowane są w okresie świąt lub popularnych kalendarzowych okoliczności. Przyczyn tego stanu rzeczy jest oczywiście kilka, zasadniczo należy zwrócić uwagę na clutter reklamowy.

Zbyt duża ilość kampanii wysyłanych przez marki konkurencyjne oraz natłok informacyjny na skrzynkach odbiorców może drastycznie zmniejszyć skuteczność przekazu, jaki wysyłasz.

Finalnie, zrealizowana przez Ciebie wysyłka osiągnie znikome efekty sprzedażowe. Odbiorcy, znużeni zbyt dużą ilością maili, w najlepszym przypadku nie zauważą Twojej wiadomości lub ją wykasują. W najgorszym zaś, wysyłany przez Ciebie mailing może być oznaczony jako spam, co fatalnie wpłynie na reputację domeny i wizerunek Twojej firmy.

3. Wyróżnij się

Większość kampanii wysyłanych w tzw. gorącym okresie, to zazwyczaj oferty promocyjne, oferujące niejednokrotnie bardzo wysokie rabaty. Zanim zdecydujesz się na realizację takiej kampanii, zastanów się, czy schodzenie z marży na pewno Ci się opłaci. Istnieje bowiem ryzyko, że Twoja oferta nie zostanie nawet zauważona w morzu innych wiadomości.

Jeżeli zaś uważasz, że wykorzystanie kalendarzowych świąt i okoliczności podczas planowania kampanii to doskonałe posunięcie, a przede wszystkim szansa dotarcia do grupy docelowej, na której Ci naprawdę zależy, zrób to - ale mądrze.

Oferty sezonowe lub powiązane z jakimiś świętem wysyłaj dużo wcześniej. Wyprzedzisz tym samym całą swoją konkurencję i przede wszystkim wyróżnisz się spośród całej gamy ofert, pozostającej na skrzynce odbiorcy.

Za tego typu ofertą powinna stać doskonale przygotowana strategia i najlepiej połączenie kilku kanałów mediowych. W przypadku kampanii mailingowej decydującym czynnikiem o powodzeniu działań może okazać się tytuł wiadomości, co staje się szerokim polem popisu dla copywriterów. Ważne, aby taki tytuł nie był sztampowy, a budził u odbiorcy sympatię, zaciekawienie, a nawet niepokój… Stąd tak ważne są testy A/B, których wykonanie pozwoli Ci ocenić, który tytuł lub nazwa nadawcy bardziej trafiają w preferencje adresata.

4. Stosuj segmentację

Niezwykle istotną kwestią jest również umiejętna segmentacja bazy. Planując wysyłkę do bazy zewnętrznej, poproś administratora, aby z wolumenu, jaki Cię interesuje, wyłonił jedynie najbardziej lojalnych użytkowników. Są to osoby, które na przestrzeni danego czasu najchętniej otwierały wiadomości o określonej tematyce. Zabieg ten w naturalny sposób podniesie Open Rate kampanii mailingowej, co - w przypadku gdy kreacja będzie naprawdę ciekawa - przełoży się na satysfakcjonujący CTR. Możesz dodatkowo wspomóc kampanię dosyłką do wiadomości nieotwartych, używając innego tytułu wiadomości, który jeszcze mocniej będzie angażował adresatów do tego, aby zapoznali się z treścią wiadomości.

Kolejny plus wcześniejszego planowania kampanii mailingowej to możliwość opracowania ciekawej koncepcji konkursowej lub akcji specjalnej, która będzie przebiegała w kilku etapach, a jej finał przypadnie właśnie przy okazji konkretnej okoliczności.

Jak widzisz, aby optymalnie zaplanować kampanię mailingową, potrzeba na to czasu. Sam proces wysyłki czy wykonania spam i inbox testów, nie stanowi większego problemu, natomiast przygotowanie dobrze opracowanego pomysłu, może pochłonąć nawet kilka tygodni pracy.

Planując kampanię mailingową na specjalną okazję, nie zapomnij o tak elementarnych kwestiach, jak dobór właściwego dnia tygodnia oraz godziny wysyłki. Tutaj też, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zrób rekonesans w jakich dniach tygodnia i przedziale godzinowym Twoja konkurencja wysyła swoje wiadomości.

Być może nie warto iść w stronę utartych schematów i wysłać kampanię w mniej popularne dni. Wówczas Twoja oferta nie będzie obiektem porównania z produktami lub usługami konkurencji, a wartości, jakie zaoferujesz, skłonią adresata do wykonania pożądanej przez Ciebie akcji.

O Autorze:

image

Komentarze