img

Paczkomat® tylko dla InPost-u, wniosek Poczty Polskiej odrzucony

Kolegium orzekające przy Urzędzie Patentowym odrzuciło wniosek Poczty Polskiej o unieważnienie znaku słowno-towarowego Paczkomat®. Tym samym potwierdziło, że uprawnionym do korzystania z tego znaku jest firma InPost - lider nowoczesnej logistyki dla e-commerce w Polsce - która jest współtwórcą sukcesu tego uniwersalnego urządzenia do odbierania i nadawanie przesyłek.

img

Poczta Polska z bezpłatnym WiFi w ponad 850 placówkach

Bezterminowy i bezpłatny dostęp do Internetu poprzez sieć WiFi, wypełnianie białych plam na mapie cyfrowej Polski i możliwość kontaktu on-line z usługami administracji publicznej dla klientów– takie są główne korzyści projektu darmowegoWiFi, który właśnie został udostępniony przez Pocztę Polską w ponad 850 placówkach pocztowych. Docelowo, Poczta Polska, może wprowadzić darmowy Internet we wszystkich placówkach pocztowych.

img

Divante srebrnym partnerem Magento

Spółka Divante z Grupy OEX została srebrnym partnerem Magento - wiodącego dostawcy otwartego, innowacyjnego oprogramowania, które umożliwia realizację strategii omnichannel.

img

Brexit – zagrożenie, czy szansa dla polskich e-sklepów?

Już 23 czerwca 2016 roku odbędzie się referendum w sprawie Brexitu. Nawet jeśli Brytyjczycy powiedzą „tak”, to jeszcze przez pewien czas ich kraj pozostanie członkiem Wspólnoty. Jaki wpływ na handel internetowy w Europie może mieć wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE - wyjaśnia Trusted Shops.

img

PWN mówi jak się robi e-marketing?

E-marketing. Współczesne trendy. Pakiet startowy. Książka o tym, gdzie szukać inspiracji, w jakie media inwestować i jak robić to skutecznie! Nowe wydanie bestsellerowego E-marketingu już w księgarniach!

img

Wzrost rynku usług paczkowych i Poczta Polska

60% ruchu na polskim rynku paczek jest generowane przez pięć głównych branż:e-commerce, handel detaliczny, sprzedaż bezpośrednią, finanse, wydawnictwa. Poczta Polska jest bardzo dobrze przystosowana do obsługi eSklepów, zapewniając dostęp do klientów w całym kraju jak również najbogatszy wachlarz formy dostawy.

img

Jak zdobyć lojalnych klientów e-sklepu?

Światowi giganci sprzedaży internetowej aż 75% przychodów czerpią z zakupów swoich stałych klientów. Lojalni klienci, to prawdziwy skarb. Na szczęście, w przeciwieństwie do skarbów bajkowych, istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby zdobywania lojalności klientów.

img

Mall.pl na podium w niezależnym rankingu e-konsumentów

Już po raz ósmy Opineo.pl zaprezentowało wyniki najwyżej ocenianych sklepów internetowych w Polsce. Klienci opiniowali e-sklepy pod kątem szybkości realizacji zamówienia, poziomu obsługi klienta i jakości zapakowania przesyłki oraz deklarowanej gotowości do polecenia. Mall.pl już drugi raz z rzędu uplasował się na pozycji wicelidera w kategorii Megasklepy.

img

bdsklep.pl po raz kolejny doceniony przez kupujących [wyniki rankingu Opineo.pl]

bdsklep.pl ma już na swoim koncie kilka istotnych z punktu widzenia kupujących wyróżnień. W tym roku w plebiscycie Opineo.plhttp://www.opineo.pl/ zdeklasował konkurencję zdobywając pozycję lidera wśród sklepów z żywnością, dzięki wyróżniającej się na tle konkurencji wysokiej jakości obsługi i oferowanych produktów.

img

Mall.pl z gwarantowaną, terminową wysyłką towarów

Zależy nam, by budować silniejszą relację z Klientami, której fundamentem jest pewność pełnej realizacji zamówienia zgodnie z oczekiwaniami, a co za tym idzie – budowanie zaufania i przywiązania do naszej handlowej galerii online.

img

Trzy najważniejsze trendy na rynku CRM

Globalna wartość rynku CRM wzrośnie do 36,5 mld dolarów w 2017 roku. 68 proc. firm potwierdza, że priorytetem jest dla nich integracja marketingowych działań w różnych kanałach dotarcia do klienta, ale tylko 39 proc. rozumie złożoną ścieżkę zakupową swoich klientów i dostosowuje działania w wielu kanałach – wynika z raportu Econsultancy przygotowanego wspólnie z Sociomantic Labs.