5 inspiracji, jak lepiej pakować swoje produkty do wysyłki

Rodzimi sprzedawcy internetowi coraz częściej zaczynają dostrzegać korzyści z estetycznego i bezpiecznego pakowania produktów do wysyłki. Ponadto chcą też personalizować kartony, aby wyróżnić się na rynku na tle szarej i bezbarwnej konkurencji.

Mało kto odważyłby się wręczyć potencjalnemu klientowi brudną, pozaginaną czy klejącą się wizytówkę, prawda? Mimo że wysyłane przez e-sklepy paczki są ich „wizytówkami”, często pod względem estetycznym wołają o pomstę do nieba. Jak się przed tym ustrzec?

Są dwa scenariusze: klient może odpakować zakupione w naszym sklepie towary z uśmiechem na twarzy i pełen ekscytacji albo może się pozbyć opakowania zniechęcony jego wyglądem i poirytowany poszukiwaniem nożyczek i pozbywaniu się z nadmiaru taśmy.

Szary, poobijany karton oklejony kilometrami brązowej lub białej taśmy – tak często wyglądają wysyłane do klientów paczki, zwłaszcza przez mniejsze e-sklepy. To się na szczęście zmienia. Jak zauważa Dominik Łuszczki na co dzień związany zawodowo z firmą produkującą kartony (Kartony 24):

Rodzimi sprzedawcy internetowi coraz częściej zaczynają dostrzegać korzyści z estetycznego i bezpiecznego pakowania produktów do wysyłki. Ponadto chcą też personalizować kartony, aby wyróżnić się na rynku na tle szarej i bezbarwnej konkurencji.

Dbając o estetykę pakowania towarów kreujesz pozytywny wizerunek swojego sklepu, a także dostarczasz klientom przyjemność. A zadowolony klient nie tylko zapamięta twój sklep i do niego powróci, ale też zarekomenduje go swoim bliskim, zrobi zdjęcie na Instagram, podziękuje w komentarzu na stronie www, Allegro czy Facebooku.

Oto 5 wskazówek, dzięki którym zadbasz o odczucia klienta otrzymującego paczkę z twojego e-sklepu:

1. Zrezygnuj z pozornych oszczędności

Najtańsza taśma plus wybrakowany karton to przepis na katastrofę, a nie oszczędności. Po pierwsze, takiej taśmy magazynierzy zużyją więcej, po drugie klient nie poradzi sobie łatwo z rozpakowaniem oklejonego prostopadłościanu, po trzecie bezpieczeństwo towaru wewnątrz jest bardzo zagrożone.

Planując sposób pakowania towarów, pomyśl o tym, w jakim stanie paczka dotrze do klienta. Jeśli ze względu na jej wątpliwą jakość towar w środku zostanie uszkodzony, to ani dla ciebie, ani dla klienta nie będzie to komfortowa sytuacja. Poza tym bardzo prawdopodobne, że poniesiesz dodatkowe koszty, np. gdy firma kurierska nie uwzględni reklamacji.

Oszczędzanie na podstawowych produktach do pakowania paczek mija się z celem, bo zniechęca do nas klientów. Tak samo jak brzydko pachnące wypełniacze lub ich brak. Dopełniaj puste przestrzenie styropianem, folią bąbelkową, skropakami, poduszkami wypełnionymi powietrzem. Zadbaj o to, aby produkt dotarł do klientów w nienaruszonym stanie.

2. Postaw na solidny karton

Paweł Fornalski, prezes IAI S.A., na swoim profilu na Facebooku pisał:

Jedną z różnic jakie zaobserwowałem podczas zakupów w sklepach internetowych w krajach bardziej rozwiniętych, np. Niemczech, jest to, że prawie każde zamówienie jest w kartonie bez taśm. Stosuje się kartony zaklejane samoczynnie […]

Mowa tutaj o tzw. kartonach fasonowych. Są one wyposażone w specjalny system zamykania pozwalający wyeliminować lub znacznie ograniczyć użycie taśmy. Bardzo łatwo się otwierają, a przy okazji są tak skonstruowane, że nie ma możliwości, aby ktoś je otworzył przed klientem, nie zostawiając śladu. Przykładowe ceny kartonów fasonowych wraz z rozmiarami:

  • karton fasonowy 200x150x50 – 33 zł brutto za 50 sztuk (kartony24)

  • karton fasonowy 150x100x50mm fefco 426 – 45 gr brutto (opako.com)

  • karton fasonowy 340 x 260 x 120 - 2,19 zł / szt. (opakowania24)

Pamiętaj, że powyższe ceny są wyjściowe, przy większych zamówieniach pewnością będziesz mógł negocjować warunki zakupu. Takie kartony to standard w wielu sklepach wysyłkowych zarówno dużych, np. Zalando, Amazon, jak i mniejszych, np. Cardiobunny. Dzięki nim oszczędzasz czas pracowników – kartony składają się błyskawicznie i nie trzeba ich oklejać kilka razy taśmą. Warto rozważyć taką alternatywę. A jeśli nie ten rodzaj kartonów, to dobra jakość kartonów tradycyjnych. Postaw na te odporne na wilgoć z minimum podwójnym ściankami, a w przypadku cięższych towarów – nawet pięciowarstwowy. Unikaj pakowania produktów w kartony już używane.

Aż 30% reklamacji jest spowodowanych uszkodzeniami, których ryzyko można zminimalizować poprzez odpowiednie zabezpieczenie i dobrej jakości materiały do pakowania.

3. Nadaj paczce indywidualnego charakteru

Producenci kartonów wychodzą naprzeciw e-handlowcom i coraz częściej rozszerzają swoje usługi o projektowanie oryginalnych kartonów z logo czy kolorami sklepu. Od 2016 roku działa w Polsce start-up, który swoim klientom umożliwia samodzielne projektowanie kartonów na swoje wysyłki. Najpierw wybierasz rozmiar pudełka, a potem bawisz się kolorami, umieszczasz logo w odpowiednim miejscu, wybierasz liczbę kartonów. Możliwości jest bardzo dużo.

Oto przykładowe zamówienie na zapakuj.to:

Jeśli inwestycja w obrandowane kartony przerasta twoje finansowe możliwości, to zdecyduj się chociażby na taśmy z logo e-sklepu. W ten sposób mniejszym kosztem skutecznie wyróżnisz swoją paczkę. Oto przykładowe ceny:
taśmy Solvent z indywidualnym nadrukiem dwukolorowym, 360 sztuk – 1881.90 zł z VAT (NeoPak), taśmy Solvent z indywidualnym nadrukiem trzykolorowym, 360 szt. – 1992,60 zł brutto (Opako).

4. Zaangażuj komunikacją

Skoro do paczki załączasz paragon bądź fakturę, to dlaczego nie wykorzystać punktu styku z klientem na nawiązanie z nim relacji i podziękowanie za zakupy? Skuteczne konkurowanie o klientów coraz częściej polega na przekraczaniu ich oczekiwań i dostarczaniu im nie tylko produktów, lecz też określonych doświadczeń. Możemy ich mile zaskoczyć kierując do nich kilka słów np. na odwrocie dołączanego przez nas formularza zwrotu, na ulotce lub w liście.

Pamiętajmy tylko, aby dostosować komunikację do narracji naszej marki i grupy docelowej. W ciekawy sposób robi to np. sklep Chrum.Com sprzedający śmieszne koszulki i akcesoria. Do wysyłanych produktów dołącza on humorystyczną ulotkę, która zaczyna się od słów: „Dzięki za chrum szopping darling”, a z drugiej strony są informacje dotyczące wymiany, reklamacji, zwrotów.

5. Dodaj coś w gratisie

Tutaj masz duże pole do popisu. W zależności od budżetu i tego, co sprzedajesz, możesz zdecydować się m.in. na takie dodatki do swojej paczki:

  • kartonik z informacją, kto przygotowywał paczkę dla klienta,

  • ładnie zaprojektowane naklejki czy też wlepki, które po trafieniu do rąk klienta często są wykorzystywane, co dla nas może stanowić darmową reklamę w naszej grupie docelowej,

  • firmowe słodkości, np. dwa cukierki w firmowym papierku. Przykładowy koszt wyprodukowania 30 kg krówek wynosi 972 zł, w przeliczeniu na jedną krówkę to około 45 gr.

A Wy jakie macie sprawdzone sposoby na poprawę jakości pakowanie produktów?


O Autorze:

image

Komentarze